Strona Główna
Forum Wolnego Stowarzyszenia Windsurfingowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mick
9 Kwiecień 2015, 22:53
Kirgizja cz 15
Autor Wiadomość
hajer 

Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 57
Skąd: katowice
Wysłany: 12 Luty 2015, 12:09   Kirgizja cz 15

?nieg jak spad? tak jeszcze szybciej stopnia? gdy s?oneczko pokaza?o swoje oblicze, d?ugo trwa?o pakowanie. Dawno nie podró?owa?em z dziewczyn? wi?c poganiam, ?e szkoda czasu by zosta? na tej prze??czy. Samo jezioro jest drugie pod wzgl?dem wielko?ci w Kirgistanie i le?y na wysoko?ci 3000 m, nazwa jeziora dos?ownie brzmi „OSTATNIE”. Ma rozmiar 28 na 19 km i jak na jezioro górskie bardzo p?ytkie bo tylko 13 m g??boko?ci. W ten rejon nie dociera ?aden transport publiczny, rower oznacza niesamowity wysi?ek. Wiatr wieje codziennie minimum 6 bof. Zostaje jedn? noc i poddaj? si? wracam na szlak.



Gor?ce buziaki dla Turczynki i wracam na szlak czyli do miejscowo?ci Koczkor. Tym razem ?atwiej bo wi?kszo?? z górki po szutrowej drodze. Miasto Koczkor nic ciekawego, jedno skrzy?owanie ze ?wiat?ami nawet nie wiem po co – ruchu prawie nie ma. Miasteczko le?y na wysoko?ci 1800 m i zamieszkuje go ok 14 ty? ludzi, bardzo d?ugo osada nosi?a nazw? Sto?ypin nadana na cze?? Rosyjskiego dygnitarza. Dopiero po rewolucji pa?dziernikowej bolszewicy nadali jej nazw? obecn? czyli „Miejsce bez ?niegu „bo faktycznie rzadko tu sypie ?nieg.

Obok skrzy?owania ma?y hotelik, zakotwiczy?em na dwa dni, jaka rado?? spanie w ?ó?ku w czy?ciutkiej po?cieli. Hotelik oprócz mnie zajmuj? Szwajcarzy na motorach. Maja do dyspozycji kierowc?, który jest za razem przewodnikiem. Koszt takiej wyprawy wraz z wypo?yczonym motorem to tysi?ce dolarów na osob? na miesi?c, ale za to wszystkie mo?liwe udogodnienia i luksusy.

Kieruj? si? w kierunku jeziora Isi Kul, mijam pomniejsze jezioro, ale prawie wysch?o stan wody od kilku lat obni?y? si? o prawie dziesi?? metrów. Rozbijam namiot i od razu podchodzi do mnie pasterz z zapytaniem czy umiem prowadzi? samochód, bo kupi? ?ad? i siostra nauczy?a go prowadzi?. Jedz ze mn? poka?? ci kilka ciekawych miejsc. Nawet si? nie zastanowi?em od razu widz?, ?e facet kumaty – jedynka i po gazie ?e silnik o ma?o z pod maski nie wyskoczy, wbija na gwa?t drugi bieg z pod maski zacz??o kopci? co? zazgrzyta?o i buchn??o par? jak w parowozie. Samochodem zatrz?s?o i stoimy. Klapa maski do góry a tam wystaje t?ok który przebi? silnik, kierowca podrapa? si? po g?owie i z baga?nika zabra? m?otek i bije po t?oku – Co robisz? zapyta?em jak co wbije ten t?ok w silnik i jedziemy dalej. Stuka jakim? cudem t?ok wbi? z powrotem zadowolony wr?cz szcz??liwy ?e wykona? dobr? robot?. Zakr?ci? stacyjk? i nic t?umacze ?e to ju? koniec silnik do wymiany. Przyjecha?a jego siostra konno i zabra?a nas na oklep nad brzeg jeziora.

Gospodarstwo mojego gospodarza to kilka stajenek dom mieszkalny i jak to gospodarz uj?? porz?dek musi by?, co do porz?dku mam troch? inne zdanie.



Droga dziurawa wi?c slalom gigant to ma?o, mijam dziwaczny p?ot w kszta?cie jurt kolorowych p?otów. Dziwacznie to wygl?da jaka? radosna twórczo?? – to pomys? jednego z Prezydentów który okrad? kraj ze z?ota i wyjecha? do Bia?orusi tam znalaz? ochron? i gad b?dzie ?y? z naszej krwawicy s?ysz? od rozgor?czkowanego Kirgiza. Zaprasza mnie na obiad zreszt? nie tylko mnie ale te? Rosjan którzy przyjechali tirami by skupowa? p?ody rolne czyli morele brzoskwinie a w tamtych okolicach a? g?sto od sadów. Takiego tira ?adujemy kilka dni i dalej do Rosji tam sprzedajemy na pniu ka?d? ilo?? bo z tego rejonu owoce maja mnóstwo cukru w sobie. Rosjanie bardzo przyja?ni tym bardziej opowiadam o swoich przygodach zesz?orocznych jakie mnie spotka?y jad?c przez Rosj?. Du?o s?yszeli o Polskich jab?kach i tu pytania czy dobrze by by?o przyjecha? do nas i zrobi? biznes na tym to ja si? nie znam a na tematy polityczne unikam i lawiruje by nikogo nie obrazi?.



Budynki, ogrom radosnej twórczo?ci za czasów sojuza to mia?y by? sanatora hotele uzdrowiska wszystko szlag trafi? z chwil? gdy obj?? w?adze Gorbaczow s?ysz?. To on jest winien ?e bieda w satelickich krajach to on odda? kraj w r?ce Ameryka?ców a ci tylko chcieli rozbi? nasz? ojczyzn? dobra? si? do naszych bogactw. Mówili nam ze od teraz jeste?my wolni. Kanarka zim? przystawi? do okna otworzy? drzwiczki i lataj sobie jeste? wolny i ile uleci jak go karmili, dbali, chuchali i co gdzie ma polowa? jak nie umie tak nas za?atwi? Gorbaczow, my go tu nienawidzimy to zdrajca, jeszcze kilka cierpkich s?ów na temat ?ony Gorbaczowa a? mnie ciarki przelecia?y. Dowiaduj? si? o ciekawych formacjach skalnych wi?c skr?cam w szutrow? dró?k? i ?apie pierwsza gum? to prawie 3 ty? bez awarii a tu na takim bezludziu, szybko bior? si? za prac? i nawet nie wiem kiedy jest ze mn? kilku Rosjan na wakacjach. Zamiast podziwia? uroki pobliskiego kanionu podziwiaj? moje ?atki samoprzylepne kiwaj?c g?ow? jakie to nowo?ci techniczne w ?wiecie rowerów. Oczywi?cie reklamuj? mój rower wi?c podziwiaj? hydraulik? i inne bajerki jest mi?o wi?c jad? za nimi i razem zwiedzamy kanion.

Jestem zaskoczony a raczej szok i niedowierzanie ?e takie formacje skalne. Wszystko w ró?nych odcieniach czerwieni wi?c wtapiam si? w ten bajeczny siat. Bajka za bajk?, mo?na spotka? wszystkie cudowne zabytki od sfinksa po chi?ski mur to tylko kwestia wyobra?ni, czasami ska?y przypominaj? skór? smoka jak i erotyczne figury. Wtopi?em si? w ten bajeczny ?wiat taki powrót do dzieci?stwa. Wieczys?aw dawaj z nami nad jezioro s?ysz? od poznanych znajomych.



Jezioro ju? cieplutkie. To jest ró?nica po trzech miesi?cach s?oneczko zrobi?o swoje, z za chmur wy?oni?y si? pot??ne góry Pamiru a na jezioro wyp?yn?li kajakarze. To kadra narodowa Rosjan. ?wicz? bo jezioro po?o?one wysoko w górach wi?c idzie osi?gn?? wyniki. Ten sielski i bajeczny nastrój przerywa d?wi?k strzelaniny wybuchów granatów, odbija si? echem od pobliskich gór – nie martw si? to nie wojna to wojsko ?wiczy na poligonie.

CDN
\
_________________
hajer
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group