Strona Główna
Forum Wolnego Stowarzyszenia Windsurfingowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mick
9 Kwiecień 2015, 22:53
Kirgistan cz 14
Autor Wiadomość
hajer 

Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 57
Skąd: katowice
Wysłany: 29 Styczeń 2015, 08:53   Kirgistan cz 14

JADYMY


Postanowi?em przez Jalal Abad dosta? si? do Naryn okr??n? droga, ale na trasie by?a tylko jedna prze??cz. Tak wynika?o z mapy, ale nie opisano na jakiej wysoko?ci. Przed samym miastem droga skr?ca w lewo i jakie? pi??dziesi?t kilometrów asfaltu i dalej szutrowa w miar? równa, ale skacz? jak po czo?gowisku. Po kilku kilometrach jazdy strzela mi tylny baga?nik na ca?e szcz??cie to cz??? ??cz?ca baga?nik z rowerem, listwa z otworami. Oklejam sznurkiem i klejami paskudnie to wygl?da, ale có? na tym bezludziu mo?na by?o zrobi?.

Spotykam pracowników utrzymania ruchu drogowego maj? z sob? ogromnego psa który warczy na mnie. W?a?ciciel bezdusznie kopie go by si? uspokoi?, próbuje broni? pieska i o ma?o sam by?bym pogryziony. Dostaj? wiadomo??, ?e za 10 km jest wioska i w niej kowal to mo?e mi co? poradzi z baga?nikiem. Wioska ci?gnie si? kilometrami, ale kowala wszyscy znaj? wi?c nie ma problemu. To nie problem s?ysz? od kowala zrobimy nówk? wiec cz??? dorobi? w godzin? i jeszcze jedna na zapas, baga?nik jak nowy. Za us?ug? kupuje dwie butelki piwa i na noc zostaj? u kowala. To jedyny specjalista w promieniu kilkuset kilometrów, jest dentyst?, kowalem a i poród jak trzeba to odbiera, ot taka z?ota r?czka. Dostaj? wskazówki ?eby nabra? wody i jedzenia bo czekaj? mnie pustkowia i dopiero po stu km b?dzie wioska, ostrzega przed rzek? nie wchodzi? bo pr?d wody i wiry wodne nie jedno ?ycie zako?czy?o.


Je?dziec na koniu pyta czy nie widzia?em konia karego bo zwia?, a to ko? zaprasza mnie bym odpocz?? i tak mi?o mi czas up?ywa jad?c przez t? dziwna wie?. Spotka?em po drodze Szwajcara na rowerku jedzie do Chin wi?c tylko kilka s?ów i ka?dy w swoj? stron?. Ekip? naprawiaj?ca drog? zasta?em w innym miejscu lataj? dziury na tyle ile maj? pieni?dze a najcz??ciej maj? na dwa trzy dni i do ko?ca miesi?ca wolne.

Mijam stare kurhany i nagle p?askowy? si? ko?czy w jazda w dó?. Obwód nary?ski jest najbardziej centralnie po?o?onym regionem Kirgistanu, ma powierzchnie 45 ty? km kwadratowych na ca?ym obszarze mieszka ok dwie?cie pi??dziesi?t tysi?cy ludzi. Obwód ustanowiono w 1939r przez ZSRR pod nazw? „PROWINCJA TIEN-SZAN”, zlikwidowali w latach sze??dziesi?tych ubieg?ego wieku i ponownie przywrócili w latach siedemdziesi?tych, obecnie rejon ten jest najbardziej Kirgiski. Etnicznie Kirgizi stanowi? 99%,du?? cz??? zamieszka?a le?y na wysoko?ci 3500 m. Rejon ten jest aktywny sejsmicznie. W 2006 roku trz?sienie 6 w skali Richtera zniszczy?a ponad sze?? tysi?cy budynków.

Pr?dko?ci nie da si? rozwin?? bo dziura na dziurze i kilka razy wyl?dowa?em w rowie. Droga szeroka ale w w?wozie robi si? dos?ownie na tyle w?ska, ?e samochód wymijaj?cy jecha? dos?ownie opon? nad przepa?ci?, ale wida? ?e maja do?wiadczenie. Rw?ca rzeka dos?ownie daje taki odg?os ?e nie mo?na si? skupi? ale za to cudowne widoki których nie zapomnie? si? nie da.



Nary? le?y nad rzek? o tej samej nazwie, mieszka tu ok 35 tysi?cy ludzi. Po?o?ony jest na wysoko?ci 2500 metrów nad poziom morza. Historia tego miejsca to okres jeszcze ze staro?ytno?ci. Przechodzi przez ten region jedna z nitek jedwabnego szlaku. W dalszym ci?gu miasto spe?nia taka sam? rol? jak przed wiekami. Ka?dy kto jedzie i powraca z Chin musi zatrzyma? si? w tym mie?cie. Obecny Naryn datuj? na 1868 rok bo wybudowali tu Kozacy stanic?, nic nie zosta?o poniewa? w 1920 roku przez miasto przebiega? front wojny miedzy bolszewikami a bia?ymi i miasto zniszczono do fundamentów. Nie mniej jednak po bitwie wielu ?o?nierzy osiad?o w tym miejscu daj?c podwaliny dzisiejszego miasta. Docieram do miasta pó?nym wieczorem, napotkany milicjant odradza mi rozbijania namiotu nad rzeka, mnóstwo tu narkomanów, pracy nie ma wi?c lepiej jedz do hotelu. Jad? wi?c za przedstawicielem lokalnej w?adzy. Hotel dobre czasy mia? ju? dawno za sob?, cze?? restauracyjna porozbijane okna strasz?. Na recepcji bardziej przypomina siedzib? stró?a nocnego. Policjant mówi ?eby mnie potraktowano jak swojego i ceny dla Kirgiza maj? mi zaproponowa?. W korytarzy wersalka. Na niej panny o martwych twarzach i szeroko rozstawionych nogach kiwaj? palcem i szepc? cichutko czy nie zechcia? bym skorzysta? z ich us?ug. Milicjant tylko na ca?y g?os, a blad? jedna z drug? i panienki grzecznie siadaj? jak w ?awce szkolnej, podczas matury. Pokój na czwartym pi?trze tv i specjalnie dla mnie ciep?? wod? odkr?cili. Miasto wymar?o, kiedy? kr??y?y po mie?cie trolejbusy teraz tylko rozebrane autobusy strasz?. Kupuj? na bazarze zaopatrzenie i butelk? czerwonego wina. Po drodze spotykam szewca, ten cz?stuje mnie bimbrem i opowiada historie jak miasto ?y?o i to bogato ?y?o. Teraz trudno przetrwa? wi?kszo?? m?odych uciek?o do Rosji zostali staruszkowie i typy z pod ciemnej gwiazdy. Ostrzegaj? by wieczorami siedzie? w hotelu. Opuszczam miasto wcze?nie rano wi?kszo?? mieszka?ców ?pi i tylko hula wiatr.


Czuj? si? dobrze wi?c postanawiam zobaczy? jak wygl?da jezioro Seng-kul, ruszam droga remontowan? -a raczej odbudowywan? od nowa przez chi?czyków. To jedyna droga prowadz?ca do Chin. Jad? pocz?tkowo w tumanach kurzu mijaj? mnie ogromne ci??arówki, takie widzia?em na trasie przez pustynie Atakama w Boliwii. Cz?stym widokiem by?y samochody stoj?ce na ?rodku drogi wymieniaj?ce ko?o. Kto ma ten szcz??liwy jedzie dalej kto nie odkr?ca i z ko?em do Narynia. Kilka zdewastowanych hoteli po drodze na prze??cz Dolon le??cej na 3050 m. Pierwsze podjazdy na serpentyny to mijanie eis z ci??arówkami a to nie nale?y do przyjemno?ci, tr?bi? jak szaleju by si? najedli. Jest jeden sklepik przy drodze wi?c zakupy i dalej. Sama prze??cz nic ciekawego bo rozkopana przez buldo?ery, buduj? now? tras? wi?c sam wierzcho?ek prze??czy rozkopany i jedno wielkie bagno. Ale po drugiej stronie góry odcinek 20 km i dalej a? do skrzy?owania w kierunku nad jezioro rewelacja znów 50 km na godz licznik pokazuje.


Rado?? z dobrej drogi trwa?a bardzo krótko. Odbijam w kierunku jeziora i znowu? pod gór? tym razem ostatni odcinek pcham, bo droga szutrowa a w dodatku nafaszerowana dziurami. Przed oczami ukazuje si? szeroka dolina, mijam co? w rodzaju miasteczka ale pusto g?ucho a w oddali widz? kogo? na rowerze. Zaskoczenie to m?oda dziewczyna jedzie do Turcji i mówi, ?e jest Turczynk?. Pyta czy znam drog? i jak my?l? gdzie ta droga nad jezioro… Pokazuje palcem na o?nie?one góry to tam widz?c serpentyny. Jedziemy i pchamy na zmian?. Wieczorem rozstawiamy namioty przed sam? prze??cz? zrobi? si? minus i zacz??o sypa? i zrobi?o si? bia?o Turczynka zabra?a ?piwór i przysz?a na noc do mojego namiotu bo ra?niej i cieplej. Kiedy rano obudzi?em si? wszystko przykryte kilku centymetrow? warstw? ?niegu, gdy nagle kamienie zacz??y si? rosz?c, nic nie pi?em nic nie bra?em, ale szybko okaza?o si? ?e to ogromne stado Jaków budzi?o si? z snu CDN
_________________
hajer
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group