Strona Główna
Forum Wolnego Stowarzyszenia Windsurfingowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mick
9 Kwiecień 2015, 22:53
Kirgistan cz 13
Autor Wiadomość
hajer 

Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 57
Skąd: katowice
Wysłany: 16 Styczeń 2015, 08:36   Kirgistan cz 13

JADYMY
Mamy szcz??cie buda zatrzymuje si? nad urwiskiem a i wiatr ucich? i wy?oni?o si? s?oneczko, dos?ownie w mgnieniu oka nie by?o ?ladu po ?niegu. Poni?ej budy dla pracowników utrzymania ruchu, pi?kna ??ka, a na horyzoncie kolejna nawa?nica si? zbli?a. Dzieciarnia z zaciekawieniem mi si? przygl?da jak rozbijam obozowisko. Namiot dos?ownie zgina?o a? do samej ziemi, ale ani kropli deszczu nie przepu?ci?. Kolejna zawierucha, ale tym razem odpalam maszynk? do gotowania i ogrzewam namiot, nie zasypiam maj?c w pami?ci po?ar, podczas podró?y do Rosji. Tym razem czekam a? moje rzeczy z lekka przeschn?.

Wieczorem miejscowi zaprosili mnie na kolacj?, jak zwykle baranina w ka?dej postaci, ale na zimno bo komin im zerwa?o. Baranina na zimno to pora?ka kulinarna, sad?o i t?uszcz nie do prze?kni?cia ale miejscowym to nie przeszkadza. Zapijamy bimbrem o zapachu wymiocin, udaj? szcz??liwego ale prawda taka ?e nie da?em rady wi?c wyskoczy?em z jurty by wszystko co zjad?em odda? matce naturze. Miejscowi maj? ubaw a dzieciaki na?laduj? moje odg?osy spawania. Poranka nie pami?tam, bo pobudka ko?o po?udnia, pod namiotem stoi z dwa litry kumysu i suchy placek. Dzieciarnia na os?ach jedzie w kierunku rzeki po wod? do picia, kiwaj? mi przyja?nie. Pomagam im nabiera? wod?, biedny osio?ek ma na garbie dwa pojemniki po pi??dziesi?t litrów wody, do tego dwójka dzieciaków na plecach i tak mozolnie kilka set metrów pod gór?.



Pogoda po dwóch dniach poprawia si? na tyle ?e mog? rusza? w dalsz? drog?. Przydro?ny pszczelarz przygl?da si? z ciekawo?ci? i dostaje s?oik miodu na drog?. Nad rzek? zrobi?o si? gwarnie, to rozbijaj? obozowiska wakacyjne miejscowi. Ca?e rody zapraszaj?, ale tak na jeden dzie? z ka?dym si? zbrata? to ja za kilka lat do domu nie wróc?.

Przede mn? zrobi?o si? p?asko wi?c kilometry uciekaj?, gdzie? w oddali ogromne jezioro i wida? drog? która wije si? doko?a czyli ju? wiem ?e ze sto kilometrów do objechania. Po drodze mijam znowu?, Chi?czyków ci akurat buduj? linie wysokiego napi?cia. Imponuj?ca budowla, ale nie mog? si? z nimi dogada? wi?c mozolnie raz z góry a raz pod. Wieczór wi?c zatrzymuj? si? przy przydro?nej restauracyjce. W?a?ciciel od razu sam zaproponowa? miejsce pod namiot obok jego dumy czyli go??bnika. U nas kiedy byli?my mali a dziadki puszczali go??bie ?piewali?my ca?ym chórem podwórkowym: „Kiedy ranne wstaj? zorze w niebo patrz? go?oborze i z nadziej? patrz? w niebo czy nie leci co? obcego”. Zawsze dostali?my po kopalniaku czyli cukierku czarnym jak w?giel za tak nabo?n? pie??.

Tu dowiaduj? si?, ?e nie tak daleko na rzece Nary? Rosjanie buduj? elektrowni? wodn? a Chi?czycy lini? wysokiego napi?cia. Dotychczas pr?d p?yn?? przez Uzbekistan, Kazachstan do stolicy ale po drodze s?siedzi kradn? wiec teraz b?dzie tylko dla nich a nadwy?k? b?d? sprzedawa?, ca?a linia ma mie? ponad sze??set kilometrów. Przed nock? siedz? z moim gospodarzem i ogl?damy tak jak bym przeniós? si? w czasie.



Tylko niewielki pas zieleni obok rzeki, ale i on szybko znik? i kolejny pustynny obraz przede mn?. Masakrycznie gor?co wi?c dos?ownie topi? si? we w?asnym pocie. Przed prze??cz? jedno jedyne drzewo, które dawa?o cie? wi?c dos?ownie wtuli?em si? w ramiona tego drzewa i zasnu?em. Malezyjczyk jestem jad? do Chin a ty?do Osz odpowiadam, ale razem kilka godzin le?ymy plackiem bo upa? niemi?osierny i tylko podanie d?oni i ka?dy w swoj? stron?. Wieczorem upa? zel?y? wi?c dotar?em na ponad trzy trzysta. Na prze??czy by?a nieczynna lodówka w niej stary but i ma?y sklepik, ale w nim tylko papierosy, na szcz??cie by?a herbata z mlekiem i mas?em to doda?o mi si?y.

Sam nie wiem jak nazywa si? miejscowo??, do której dotar?em uda?em si? w kierunku z którego dobiega muzyka. To hotel, swoje ju? przeszed? wida? to na pierwszy rzut oka. Obok hotelu jeziorko i jest troch? ludzi bo od wody bije ch?ód, od razu jestem zaproszony do sto?u. To in?ynierowie od energetyki odpoczywaj? i od razu proponuj? mi nocleg w Hotelu. Dla mnie to sama rado?? tym bardziej ?e nie pami?tam jak wygl?da nocleg w normalnym ?ó?ku. Zasypiam przy stole ale nie daj? za wygrana odprowadzaj? do pokoju, prysznic i z powrotem na kolacj?. Oprócz koniny i kurczaków alkoholu, ale ju? importowanych z Rosji. Dostaj? wyk?ad o elektrowniach wybudowanych na rzece. Noc? dociera do naszego towarzystwa kilku biznesmenów i komendant policji. Kolejny dzie? to odpoczynek nad jeziorem i w drog? tym razem wzd?u? kanionu daj?cego cie? i w dole turnusow? wst?ga rzeki. A le i tak dostaje po ty?ku bo prze??cz za prze??cz? a tunel za tunelem, a i ruch ci??arówek nie ma?y te widz?c mnie na drodze przyja?nie tr?bi? ?e strach si? ba?.



Dawno nie mia?em tyle rado?ci praktycznie sze??dziesi?t kilometrów z góry, patrz? tylko by nie przekroczy? pi??dziesi?t na godzin?. Gor?cy wiatr daje mi si? we znaki bo trudno nabra? powietrza w p?uca. Czasem widz? rybaka na ?odzi ale nikogo poza tym nie mam.

?apczywie pije wod? i zakrztusi?em si? i kolejny ból w klatce piersiowej kaszel i za ka?dym razem krew, no strach zagl?da do oczu. Docieram do domku nad jeziorem co? w rodzaju miejsca gdzie z pobliskiego miasteczka przyje?d?aj? si? k?pa?, to miejsce gdzie wp?ywa gor?ce ?ród?o. W?a?ciciel emerytowany górnik kopalni uranu okaza? si? pomocny, zadzwoni? do znajomego ten do syna i tak pozna?em chirurga i jego rodzin?. Nic to nie da?o bo jedyny rentgen zepsuty wiec pomóc mi nie mo?e ale proponuje zako?czy? podró? i wraca? do Biszkek a najlepiej i najniebezpieczniej dla mnie to powrót do domu. Pech to ma?o ale ju? wieczorem krwawienie ustaje wi?c zajadam si? miejscowymi specja?ami i s?ucham o okolicznych kopalniach w?gla i uranu.

Jeszcze przed rozpadem ZSSR wybudowano nowoczesna kopalnie i zak?ad wzbogacania uranu, ale jak Rosjanie wyszli, kopalnia tylko straszy ale maszyny jeszcze stoj? wybudowano na rzece ogromny port rzeczny by tanio sp?awia? uran i w?giel ale to ju? historia. Du?o ludzi ma pylice p?uc ci najwcze?niej umieraj?. Kiedy? jeszcze do sanatorium wysy?ano teraz zapomnij wi?kszo?? nie ma emerytur a jak ju? s? to 50 USA ale to nieliczni szcz??liwcy. Reszta pracuje w biedaszybach i odsprzedaj? w?giel. Pytam o zgod? na wej?cie do takiego biedaszybu ale nie zgodzili si? bo jak sami mówi? plujesz krwi? i co mamy ci? tam zakopa?. Opowie?ci o katastrofach kopalnianych do bia?ego rana i ja opowiadam o naszym górnictwie, troch? naszych maszyn znali. Nie zje?d?aj? szybami w dó? a sztolniami w tym rejonie wydobywano 3 miliony ton. Wybra?em si? na wycieczk? po mie?cie z moimi nowymi znajomymi. I podejmuj? decyzj? ?e nie doje?d?am do Osz a jad? do Narynia i dopiero koniec wyprawy ale jak si? okaza?o to nie takie proste.



CDN :D

Zdj?cia na www.hajer.com.pl
_________________
hajer
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group