Strona Główna
Forum Wolnego Stowarzyszenia Windsurfingowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mick
9 Kwiecień 2015, 22:53
Kirgistan cz 8
Autor Wiadomość
hajer 

Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 57
Skąd: katowice
Wysłany: 26 Listopad 2014, 15:23   Kirgistan cz 8

JADYMY Gra?em w pi?k? mówi oficer – dowódca przej?cia granicznego, by?em w Chorzowie na meczu – a Górnik Zabrze jeszcze gra? i zasypali mnie pytaniami o polski futbol, niestety ja w te klocki jestem marny – ma?o ogl?dam mecze jak gra reprezentacja tylko. Pozdrów Lat? i Bo?ka z nimi gra?em to byli moi przeciwnicy. Prosz? bym nie robi? zdj?? na granicy nie chc? mie? k?opotów. Rowerzystka jest trzepana jak nas kiedy? na przej?ciach granicznych. Nigdy tego nie zapomn?, pracowa?em na W?grzech i co trzy tygodnie myka?em do domu na kilka dni a na granicy traci?o si? z dob?. A jeszcze ?apówa w postaci myde?ka fa i innych pierdo?ek, od razu pytam czego si? czepiacie tej Australijki. To nie Australijka a Niemka a my tu Germa?ców ?cigamy ot tak mamy w krwi. Kiedy dobrali si? do pakunków intymnych to na g?os mówi? – dajcie spokój to przecie? kobieta. Odpu?cili i kazali pakowa? i mo?emy jecha? dalej. Po?egna?em mi?ych pograniczników wycieraj?c jeszcze raz w mat? do odka?ania. Niemka od razu do mnie z pretensjami przecie? mog?e? wcze?niej si? za mn? wstawi?, dlaczego tego nie zrobi?e?? – to tak jak ty te? prawdy nie powiedzia?a? ?e jeste? z Niemiec, i tu jak zwykle ca?y akapit i kolaborant po?owa powie?ci o tym jacy s? Polacy, zjeba?em j? na amen i przyspieszy?a t?pa. Mam nadziej?, ?e tego dnia zrobi?a wi?cej kilometrów ni? zwykle.


Góry w oddali to naturalna granica z Chinami mówi jeden z prastarzy, my przez góry do Chin nie przechodzimy ale do Kirgizi bez problemu bo tam soczyste trawy. Pocz?stowa? mnie papierosem, zapali?em bo ostatni adwersarz doprowadzi? mnie do sza?u. Doje?d?am do miejscowo?ci Kazai, nie mam Kazachskich pieni?dzy wi?c szukam banku – pech wszystko zamkni?te, maj? kolejne ?wi?to i to trzy dni.

Bazar jak u nas. ?elazne szczeki poustawiane doko?a placu, pytam czy wymieni? mi pieni?dze, nikt si? nie pali ale jedna z pa? zaprasza mnie do siebie na herbat?. Sklep bogaty w chi?skie badziewia, ale to najlepiej idzie mówi mi?a Aleksandra, czasami przemycamy z Kirgistanu papierosy i inne dobra bo tam trzy razy taniej. Nad biurkiem ma jednodolarówk? pi?knie oprawiona, dosta?am j? od mamy by si? rozmna?a?a i rozmna?a si? ?mieje si?. Wymienia mi pieni?dze bo Kirgiskich mi zosta?o. Pytam o mo?liwo?? rozbicia namiotu, ale od razu mi odradzi?a, to miasteczko przy granicy tu ró?ni si? kr?c? jeszcze ci krzywd? jaki? narkoman zrobi, zapraszam do siebie do domu.

Zadzwoni?a po syna by zaprowadzi? mnie bo dom na obrze?ach miasta. Ch?opak o kruczych w?osach z lekka kuleje ju? taki si? urodzi?em i wsz?dzie si? ze mnie ?miej?, ojciec jak zobaczy? ?e urodzi?em si? inwalid? uciek? do Rosji i z mam? jestem szcz??liwy. Domek to kuchnia i du?y pokój umeblowany jest internet i telewizja. Alka bo tak do dziewczyny mówi?em w skrócie przynios?a mi?so baranie i butelk? wina. Wanny ni prysznica ale nagrza?a wody i wyj??a okr?g?? ocynkowan? wann? i cudowna k?piel tak jak w dzieci?stwie gdzie co sobot? z piwnicy przynosi?o si? wann? i najpierw k?pali siostr?, brata, ja trzeci w kolejce a na ko?cu mama. Ojciec k?pa? si? na hucie gdzie pracowa? na okr?g?o ?wi?tki pi?tki, na taka sobot? sie czeka?o. A tu prosz? sobota na podwórku znajomej, szorowanie pleców masa? i Waron – tak ma na imi? ch?opak.



Wieczorem opowie?ci bez ko?ca u?miecha si? do mnie zalotnie, w ko?cu kaza?a synowi i?? spa? do babci, na szcz??cie babci nie by?o i ch?opak wróci? do domciu na nocleg, Alka pomrucza?a tylko pod nosem. ?niadanie i prosi bym jeszcze zosta? z dwa dni, ale co ja mam w tym miasteczku robi? wi?c mówi? ?e jednak pojad? dalej. Nagotowa?a mi jajek dosta?em miodu i koziny, poprosi?a tylko bym przyjecha? si? po?egna? na bazar co uczyni?em. Dopad?a mnie i przytula?a mówi?c a niech baby zazdroszcz?, oczywi?cie baby z bazaru od razu docinki gwizdy, wi?c d?ugo si? ?egnam ?artuj?c czy mam zosta? jeszcze kilka dni.

Godzina dziesi?ta rano a temperatura dawno przekroczy?a czterdzie?ci stopni. Poc? si? niesamowicie, ka?dy oddech zaczyna bole? od temperatury zak?adam chusteczk? na twarz ?eby powietrze nie pali?o p?uca. Ostatnia jurta s?ysz? – dalej pustynia s?ysz? od starczej pani. Nabieram wody i kumysu w ka?dy mo?liwy garnek butelk? i w drog?.



Nie daj? rady wi?c rozbijam namiot i w dzie? przesypiam do wieczora. Staram si? nie rosz?c by si? poci? jak najmniej. Wieczorem ruszam dalej do pó?nej nocy i nad ranem do dziesi?tej. W po?udnie s?o?ce tak daje ?e nie ma mo?liwo?ci jazdy. Czasami na horyzoncie pokazywa? si? samochód wi?c b?agalnie wyci?gam r?ce za wod?, bo wypija?em jak wielb??d i czym wi?cej pi?em tym bardziej chcia?o si? pi?.

Jak? rado?? mi sprawi? widok kanionu Szary?skiego nad rzek? Szaryn, d?ugo?? kanionu to 150 km a g??boko?? dochodzi do trzystu metrów. Kazachowie cz?sto mówi? ?e to m?odszy brat kanionu Colorado, poniewa? powsta? z tych samych ska? piaskowych. Jest wej?cie do parku Narodowego co kosztuje dwie?cie tenge. Ka?? mi rower zostawi? na parkingu, ale w ko?cu pozwolili wej?? z Matyld? odwiedzi?em dwa miejsca, czerwony kanion i kanion czarownic.

Próbuje pop?ywa? w rzece ale nurt niesamowicie szybki wi?c w zatoczce wzi??em k?piel nocleg w kanionie i jak zwykle kolacja z poznanymi Kazachami.

Przez kolejne stepy jazda zaj??o mi dwa dni, a? w ko?cu zrobi?o si? zielono. Szuka?em miejsca na namiot, gdy podszed? do mnie cz?owiek Wo?odia jestem nie rozbijaj namiotu zapraszam ci? do mojego mieszkania rower zostawisz w gara?u. Mieszka od siedemnastu lat sam, ?ona pojecha?a do Tiumenia w Rosji i nie wróci?a zabra?a syna a ja zacz??em pi? na umór i tak pi?? lat by?em alkoholikiem przepi?em ziemie ojców, a gdy si? opami?ta?em sprzeda?em dom i kupi?em mieszkanie i samotnie mieszkam. Mam syna ale on si? nie odzywa ?lad po nim zagoni? a odda? bym mu mieszkanie.

Za jego namow? jad? nad jezioro Ecik. Po drodze mijam dwie elektrownie wodne, sanatorium, nowo wybudowany meczet. Do jeziora prowadzi droga asfaltowa pe?na dziur czasem tak g??bokich, ?e rower trzeba przenosi? na drug? stron?. Obok drogi wartka rzeka, do której wp?ywaj? rw?ce potoki strumienie. Co kilka zakr?tów platformy widokowe dla kuracjuszy, ale to wszystko ju? by?o teraz budynki altany strasz?. Jezioro niesamowicie turkusowe, jest ju? pó?no po po?udniu wi?c rozgl?dam si? za noclegiem, ale tury?ci ostrzegaj?, ?e ten rejon roi si? od nied?wiedzi wi?c lepiej zjedz do osady tam b?dziesz bezpieczny. Ju? mam odtr?bi? odwrót, gdy pozna?em stra?ników parku i oni zaprosili mnie na nocleg do dyrekcji parku. Od razu kolacja i butelka mocnego trunku, opowie?ci o nied?wiedziach, zwierz?tach nie by?o ko?ca, a ja zasypiam w wygodnym ?ó?ku.Kolejny dzie? sp?dzi?em z stra?nikami parku, ci opowiedzieli histori? jeziora – kiedy? by?o gigantyczne, p?ywa?y po nim statki wycieczkowe by?y hotele sanatoria. W 1963 roku przebywa?a tu na wakacjach Walentina Tiereszkowa, kiedy na tamie zacz??y si? pokazywa? p?kni?cia po Tiereszkow? przylecia? helikopter i s?awn? kosmonautk? wywie?li. Tama p?k?a i fala wysoko?ci 70 m run??a zabieraj?c ze sob? dwie wioski i miasteczko. Oficjalnie mówiono, ?e trzy tysi?ce zgin??o ale teraz mo?na mówi? wi?c katastrofa zabra?a dwana?cie tysi?cy istnie? ludzkich. Chruszczow zabroni? mówi? o tym nieszcz??ciu, ci co si? odezwali znikali z okolicznych wiosek. Teraz poziom wody obni?ono o kilkadziesi?t metrów pobudowali zapory bezpiecze?stwa by zapobiec nieszcz??ciu CDN
_________________
hajer
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group